• CoreTEX Toptan Mağazacılık Sistemi
  • Eğitimlerimiz ve Seminerlerimiz tüm hızıyla devam ediyor.
  • Hazır Giyim Sanayiinde Anlık Üretim Fason Takibi

Akademi Tekstil

 

             AKADEMİ TEKSTİL

CoreTEX Triko Üretim Yönetim Sistemi’nin kullanıldığı ilk firma olan Akademi Tekstil’in sistem yönetici Burçak Malçok ve firma ortağı Okyay Mızrak ile konuştuk.

 

Şeyma Varol (Guru): Firma hakkında bilgi alabilir miyiz?

Okyay Mızrak: Akademi Tekstil’i iki ortağımla 1998 yılında kurduk. Özellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. 200 çalışanımız ve 1000 kadar da fason tedarikçimiz var. Marks & Spencer, George ve Hennes & Maurtz gibi dünyaca ünlü firmalar müşterilerimiz arasında. Profesyonel ve dinamik ekibi, 80 örgü makinesi ve yıllık ortalama 3 milyon üretimiyle Akademi Tekstil, Türkiye’nin en önemli triko üretim firmalarından biri.

 

Şeyma Varol (Guru): CoreTEX’ten önce işlerinizi nasıl takip ediyordunuz?

Okyay Mızrak: CoreTEX’ten önce iki farklı program kullanmaya çalıştık; ama sonuç alamadık. Triko üretimi konfeksiyon üretiminden çok farklı, diğer programlar işleyişimize uymuyordu. Uydurmaya çalıştık, yazılım taleplerinde bulunduk; ancak geri dönüşü olmadı. Senelerce uğraştık, zaman kaybettik. O dönem firmada 4 kullanıcı vardı. Şimdi ise 26 kullanıcı var. Biz 4 kullanıcının taleplerine bile karşılık alamadık. Haliyle yeni bir sistem arayışına girdik.

Burçak Malçok: Ben CoreTEX’ten önceki programlardan birinde buradaydım. Diğerini hiç bilmiyorum. Bir önceki programı aktif olarak kullanamadığımızı söyleyebiliim. İş emri veremiyorduk, stoklarmızı göremiyorduk. Zaten kimse programa veri girmek de istemiyordu. Hangi modelden kar, hangi modelden zarar ettiğimizi bile bilmiyorduk. İplik stokları Excel’de tutuluyordu. Stoğun isminin tek harfi yanlış yazılsa o stoğu bulamıyorduk. Stokları aramak hep sorun oluyordu. Elimizde bir program olmasına rağmen sürekli bir kaos vardı. Firmada kullanılamayan programın olması da bize baskı oluşturuyordu. “Madem program var kullanmalıyız.” diyorduk. Kullanmak dediğim göstermelik tabii. “Patron program almış, kullanalım da kızmasın” diye düşünüyorduk. Çünkü, program bizim için yüktü, hamallık yapıyorduk. Biraz program, biraz Excel, biraz telefon, biraz mail… . Yani hem madden zarar ediyor hem de manen yıpranıyorduk. Zaman kaybı, işlerin aksaması, karışması da cabası.

Şimdi üretimin tamamını programdan takip edebiliyoruz. Elimizde ne kadar iplik kalacak, boşta ne kadar var, ne kadar almalıyız? Bu bilgilere şu an ulaşmamız çok kolay, o zaman hiçbirini bilemiyorduk. Her şey çok karışıktı.

 


CoreTEX’den önce iki program satın aldınız ve kullanamadınız. Sonrasında hiç sistem olmadan işlerimizi takip edelim diye düşünmediniz mi? Üçüncü bir program almaya nasıl karar verdiniz?

Okyay Mızrak: Bir tekstil firması yazılımsız takip edilemez.  Artık tekstilde kar oranları çok az. Haliyle kaçaklara ve maliyetlere ciddi olarak hakim olmak gerekiyor. Ben sistemin gerekliliğine sonuna kadar inanıyorum. Yoksa firma büyüdükçe kontolü kaybederdik.

 

Yazılım seçerken nelere dikkat ettiniz?

Okyay Mızrak: Biz, trikoya uygun bir yazılım aradık. Kumaşla ilgili modüller üzerinden triko planlamak istemiyorduk. İplikleri, aksesuarları takip edebileceğimiz bir sistem istedik. Planlanan kar ile gerçek kar, gramaj takibi ve iş emri hazırlanabilmesi bizim için CoreTEX’i seçme sebepleri oldu.

 

ERP süreci ile ilgili neler söyleyebilir siniz?

Burçak Malçok: Dediğim gibi biz GURU’nun ilk triko müşterisiyiz. O süreçte hepimizle tek tek ilgilendiler. Biliyorsunuz uygulama projesi aşaması 6 aydır. Biz bunu daha da uzattık. Sürenin uzatılmasının sebebi de sistemin işler hale gelememesi değildi. Bahsettiğimiz gibi triko firması olmanın farklılıkları vardı. O farklılıklar üzerine çalıştık. Sürecin sonunda program öyle bir hale geldi ki özel yazılım yaptırsak işlerimizi bu kadar doğru takip edebileceğimiz bir program yapamazdık. Bu işin sonu yok, bütün yenilikleri, güncellemeleri takip etmek zorundayız.

Okyay Mızrak: Program alındıktan sonra benim için en önemlisi elemanlarımızın programı kullanmaları için motive olabilmeleriydi. Tabii ki başlarda zorluklar yaşadık; ancak kararlı davranıp çalışanlara da bu kararlılığımızı yansıtınca problem kalmadı. Hatta sonrasında bizim elemanlarımız da programa gelişmesi için destek oldular. Çünkü bu tür sistemlerde mantıklı talepler her zaman programın gelişimini sağlar. Guru Yazılım da konuya hep bu açıdan baktı. CoreTEX’in bu kadar gelişmesinin bir sebebi de yazılım taleplerine hassasiyetle yanıt vermeleridir.

 

Programın uygulamaya koyulması sürecinde ne tür sıkıntılar yaşadınız?

Burçak Malçok: Hiçbir yenilik güle oynaya karşılanmaz. Biz de uğraştık. Önce herkesi programın gerekliliğine inandırmak gerekiyordu. İnsanlar öncesinde iki kötü tecrübe
yaşamışlardı ve işlerin bu tür sistemlerle yürüyebileceğine dair inançları yoktu. Tembellikten sistem istemeyenler vardı bir de. “Bir de bununla mı uğraşacağız?” diyorlardı.

Guru Yazılım’dan gelen arkadaşlar herkese teker teker anlattılar programı. O süreçte ben de onlarla çok yakın çalışıyordum.

İnsanlar programa inandıktan sonra her şey çok kolay oldu; çünkü program işimizi kolaylaştırıyor. Çalışanlar programı kullandıkça program daha da hoşlarına gitti.  Bugün patron kullanmayın dese de kimse CoreTEX’den vazgeçmez. Çünkü eskiden yaşadığımz kaosu, sıkıntıyı unutmadık.  

CoreTEX’den önce depoda ne kadar iplik olduğunu bile bilemiyorduk. 10 ton iplik aldık, 8 tonunu kullandık, 2 ton kaldı diyelim. Biz iki ton diyorduk ama 2 ton mu, 2 buçuk ton mu bilinemiyordu. Şimdi bütün bilgileri net olarak görmek insanları çok rahatlatıyor. Çalışanlar “Evet, işe yarıyor.” dedikten sonra sıkıntı kalmıyor zaten.

Program kullanıldıkça çalışanların da ufku genişledi. “Şunu görebiliyorsak bunu da görelim.” dediler. Bununla doğru orantılı olarak yazılım taleplerimiz çoğaldı. Yazılım taleplerimiz karşılandıkça hem program gelişti hem programa olan inancımız arttı. Şimdi programda bizim için eksik yok ama biliyoruz ki olsa da talebimizin karşılığını alabileceğiz. Çünkü CoreTEX “Bizim programımız bu. Bunu kullanın, fazlasını beklemeyin” diye pazarlanan bir program değil.

 

Programın firmada kullanılır hale gelmesi ne kadar zaman aldı?

Burçak Malçok: İki ay içinde işlerimizi CoreTEX üzerinden takip edebilir hale geldik. Programı önce iplik depoda kullanmaya başladık. Biz önceleri iplik depoda ne olduğunu bilmiyorduk. Bu gün depoda 70 – 90 ton arası iplik var. Bu çok ciddi bir maliyettir. Aslında her firma için stok kontrolü çok önemli. Biz bu konuda çok iyi bir noktadayız. Sonrasında aksesuar depoya geçtik, order girişlerini sağladık. İplik ve aksesuar siparişlerinin CoreTEX’den geçilmesi ve iş emirlerinin kesilmesiyle de işlerimizin neredeyse tamamını CoreTEX üzerinden takip eder hale geldik. Son beş aydır da hücre sistemiyle çalışıyoruz.

 

Hücre sistemi hakkında neler söyleyeceksiniz?

Burçak Malçok: Hücre sisteminin işler hale gelmesi iki ayımızı aldı. İki ay derken, yarım modellerin tamamlanması, bir kısmı fasonda üretilen, farklı GG’ler ile örülen kazakların hücre sistemiyle nasıl takip edileceği gibi bilmediğimiz noktalar vardı. Yoksa hücre sistemini aldığımız gün kullanmaya başladık diyebilirim.

Hücre sistemini beş aydır kullanıyoruz. Öncesinde iş emirleri kesiliyor, makine dairesinin şefi kaç tane hangi parçadan örüleceğini Excel ile yazıyor, makineciler de ördüklerini oraya işliyorlardı.  Ancak 80 makinenin bu şekilde takip edilmesi işlerimizi çok yavaşlatıyordu.

Şimdi ürünler hücrelere bölünüyor. Tüm ürünlerin bir referans numarası var. Tüm üretim bu referans kodu sayesinde takip edilebiliyor. Hücrenin üretildiği makineden tutun da rengi, bedeni, kaç parçadan oluştuğu, torba içindeki adedine kadar her şeyi sistem üzerinden takip edebiliyoruz.

 

Fason takibini nasıl yapıyorsunuz?

Burçak Malçok: İş emirleriyle fason üretimi başlatıyoruz. Bizim irsaliye koçanlarımız bütün fasoncularımızda mevcut. Adetler irsaliyelere işleniyor ve sisteme giriliyor. Her fasoncu bu işlemi yapıyor. Biz de fasondaki mallarımızı kontrol edebiliyor, hataların eksiklerin hangi fason üreticiden kaynaklandığını anlayabiliyoruz.

 

Personel verimliliğini nasıl takip ediyorsunuz?

Burçak Malçok: Bizim işimizde personel verimliliği çok önemli. Hücre sistemiyle birlikte makine dairesindeki verimlilikleri de takip etmeye başladık. Her ay makineci performanslarının sıralamasını asıyoruz. Hatta en başarılı olanlara ödül veriyoruz. Çalışanlar da performanslarını takip ediyorlar. Her ay performansların arttığını görüyorum, bu bizim için çok sevindirici.

 

Üretim sürecinde yapılan bir hatanın sorumlusunu bulabiliyor musunuz?

Burçak Malçok: Bizde tüm siparişlerin CoreTEX’den geçilmesi gerekiyor. Sipariş ne zaman verildi, kaç kilo mal gelecek hiç oynanma ihtimali yok. Siparişlerin hangi tarihte kim tarafından girildiği de sistemden takip ediliyor. Diyelim ki adetler yanlış girildi ve onaylandı. Siparişi giren kişi sonrasında hatasını düzeltemiyor. Onaylayan kişiye gidip hata yaptığını söylemek zorunda. Eskiden sipariş verenler “ben sipariş sayısının değiştiğini söyledim.” diyebiliyorlardı. Şimdi öyle bir durum yok. Sonradan adedin değişmesi durumunda sorumluluk siparişi veren kişide. Yani hatayı kim yapmışsa bedelini de o ödüyor. Olması gereken de zaten bu.

 

Programı 5 yıldır kullanıyorsunuz.  İlk dönemlerde kullandığınız CoreTEX ile şu anki arasında nasıl farklar var?

Burçak Malçok: 5 yıl önce iş emri tarafı bu kadar gelişmiş değildi. Bizim taleplerimiz de o yönde oldu zaten. Hüce sistemi de sonra geliştirildi. Program 5 yıl önce de bizi çok rahatlatmıştı. Şimdi zaten rakipsiz. Bugün Türkiyenin en büyük triko firmalarıyla çalışıyorsunuz. Programın triko firmaları için fazlasıyla yeterli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Proje başında koyduğunuz hedeflere ulaşabildiniz mi?

Okyay Mızrak: Evet, ulaştık. Hedefler gerçekleştikçe yeni hedefler oluşuyor. Zaman zaman bizim de çalışma şeklimizi değiştirdiğimiz oluyor. Biz hep adım adım ilerliyoruz, küçük hedefler koyup, ona ulaşıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Şimdiki durumumuz proje başında koyduğumuz hedefin çok üstünde.

 

Bu tür sistemlerin firmada kullanılabilmesi için firma sahiplerine ne gibi görevler düşüyor?

Okyay Mızrak: Aslında bizde çok ciddi reaksiyonlar olmadı. Olanlar da işlerini başka bir şekilde yapamayacaklarına inandıklarında sorun kalmadı. CoreTEX’i kullanmazlarsa ne çeşit problemlerle karşılaşacaklarını biliyorlar. Hiç kimsede de işlerimi yavaşlatıyor düşüncesi yok. Çünkü herkes işini sistemden yapıyor, bizde operatör yok. Programı kullandıkça çalışanlar da hızlandı. Benim kararlı olmak dışında hiçbir şey yapmam gerekmedi.

 

Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Burçak Malçok: Eskiden daha çok çalışıp daha az iş yapıyorduk. Bana göre en önemlisi karışıklığın olmaması. Çünkü sistemsiz çalışmak herkesi çok yoruyordu. Zaten tekstil çok gergin bir iş. İnsanlar hep tartışarak iş yaptırmaya çalışıyorlar. Bir de üretim takibinde sıkıntı olması durumunda iyice yıpranıyorduk. Karı, zararı bilemeden iş yapmamız gerekiyordu. Diyelim ki bir modelden zarar ettin ve rpt aldın. Bu çelişkiyi görebilmek, o modelin maliyet hesaplarını gözden geçirmek için doğru bir sisteme ihtiyaç vardır. Aslında program insanların da içlerinin rahat olmasını sağlıyor. Herkes de halinden çok memnun.

Okyay Mızrak: CoreTEX ile işlerimizi kolaylıkla yapabiliyoruz. Her departman kendi işini kolay ve hatasız olarak yapıyor. Örneğin, patron olarak bana çok detay lazım değil. Hangi siparişler var, hangisinin ipliği, aksesuarı gelmiş, hangisi örgüye başlamış, fasonda hangi mallarımız var, bunları inceliyorum. CoreTEX’den ilgili listelerden kolayca tüm bu bilgileri takip edebiliyorum.

Guru Yazılım ile yazılım geliştirme konusunda hiçbir zaman sıkıntı yaşamadık. Öyle şeyler oluyor ki yazılım firması yanınızda değilse sorunu çözebilmeniz mümkün olmuyor. Küçücük bir hatadan 80 makine birden çalışmayabilir. Bu sebeple yazılım firmasıyla sürekli diyalog halinde olmak ve geri dönüşlerin çabuk olması bizim için çok önemli.

Biz de gelecekte makine sayımızı artırmayı ve bir fabrika daha kurmayı planlıyoruz. Çalışan sayısı arttıça sistemin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz ve anlayacağız.

 

 

 Konfeksiyon triko muhasebe maliyet kumaş aksesuar iplik program programları üretim programı planlama süreç planlama kurumsal çözümler programı konfeksiyon programı tekstil tekstil programı tekstil yazılımı konfeksiyon yazılımı barkodlu üretim takibi konfeksiyon üretim programı mağaza mağazacılık mağazacılık programı mağazacılık yazılımı konfeksiyon yönetimi konfeksiyon yönetim sistemi konfeksiyon danışmanlığı verimlilik analiz barkodlu verimlilik etüt etüd üretim analiz hücre hücre sistemi triko hücre sistemi personel verimlilik entegrasyon modelhane numune çoğaltma proto

          Kurumsal

          Hakkımızda

          GURU'dan Haberler

İletişim

Telefon:+90.212.652.93.93
+90.212.653.73.53
E-Mail: info@ guru.com.tr
Adres: Karaoğlanoğlu Cad. No 1/3 D:34 Şirinevler / İstanbul