Vasıl Tekstil

Posted on Posted in basari öyküleri


DSCN3129

Firmanız hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz?
Celal KOCA – Firma Sahibi

Vasıl Tekstil 1990 yılında Koca Kardeşler unvanı ile faaliyete başlamıştır. Kardeşler olarak Laleli piyasasında, balkan ülkelerine ihracat yapmıştır. 1993 yılına kadar devam eden Koca Kardeşler Tekstil unvan değişikliği ile Trampa Tekstil olarak 2006 yılında fason üretim yaparak birçok kişiye istihdam sağlamıştır.

2006 yılında kardeşlerinden ayrılarak Vasıl Tekstil olarak yeni bir kuruluş adı altında faaliyetine devam etmektedir. 24 yıllık bir üretim geçmişinin sahibi olup, denim-dokuma üretimi ve ihracatı üzerine temel faaliyetleri olan; kuruluşundan bugüne, kaliteyi kendisine ilke edinmiş, sektörün öncü kuruluşlarından biridir.

Vasıl Tekstil sahip olduğu deneyim, tecrübe ve toplamda 50 çalışanı ile 75.000 kapasitesi ile 1500 metrekare üzerine kurulu üretim tesisi ile müşterilerine eksiksiz bir güven, zamanında teslim, üstün kalite anlayışını yaşatmaktadır.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluştu?
Celal KOCA – Firma Sahibi

Excel tabloları üzerinden bu işi götürmeye çalıştığımızda kalıcılık olmuyor ne yazık ki. Eğer bir şirket kurumsallaşmak istiyorsa teknolojiye ve getirmiş olduğu yeniliklere yazılımlara ayak uydurmak zorunda. Diğer türlü sistematik bir şekilde bu iş yürütülemez.

DSCN3149

Yazılım seçerken kriterleriniz nelerdir?
Celal KOCA – Firma Sahibi

Başlıca kriterim isteklerimi bana verebiliyor mu bu benim için çok önemliydi. Ürünün girişinden çıkışına kadar iş takiplerini kolaylıkla yapabiliyor olmak, kesim föylerinin takibini yapabilmek başlıca kriterlerimin arasındaydı.

Diğer yazılımları araştırırken benim ihtiyaçlarım doğrultusunda değişiklikler yapılamıyordu fakat GURU ile bu konuda anlaştık isteklerimiz doğrultusunda destek veriliyor ve çokta memnunuz.

Tekstil Firmaları neden üretim yazılımına ihtiyaç duyarlar?
Celal KOCA – Firma Sahibi

Çünkü tekstil sektöründe kalemler çok fazla. Takip zor ve çok fazla zaman alıyor, şirketin zarara uğramaması için yazılım kullanması zorunlu diye düşünüyorum. Depodaki durumları kişinin tek tek kontrol etmesi bir hayli zor ne kadar kumaşı var, fire var mı kontrolsüz kayıplarının önüne geçilmesi gerekiyor. Tüm bunlarda üretim yazılımı ile mümkün.

GURU ve CoreTEX ile tanışmanız nasıl olmuştur?
Celal KOCA – Firma Sahibi

Yakın çevremizin aracılığıyla GURU’dan ve yazılımlarından haberimiz oldu. Ufak bir araştırma yaptık büyük bir Denim firmasınında GURU ile çalıştığını öğrendik. Daha sonra incelemelerimizi yaptık planlamamızı guruya gönderdik. Birlikte canlı bir demo gerçekleştirdik sonuç olarak bize uygun olduğunu düşündük.

CoreTEX’ten önce üretim takibinizi nasıl yapıyordunuz?
Celal KOCA – Firma Sahibi

CoreTEX ile tanışmadan önce takiplerimizi Excel tabloları üzerinden yapıyorduk.

DSCN3151

CoreTEX ile detay bilgilerinizin tümüne ulaşabildiniz mi?
Celal KOCA – Firma Sahibi

CoreTEX bizi detay bilgilerimizin tümüne ulaştırabiliyor. Aksi durum olsa dahi bu kullanıcı kaynaklı oluyor. Bütçe gerçekleşen maliyet Listesi ile ürünlerimin ön görülen ve gerçekleşen maliyetlerini görebilmekteyim. Bu ekran üzerinden karşılaştırmalarımı yaparak kâr ve zararlarımı oran ve tutar bazında görebiliyorum. Sonuç raporlarından takipler kolaylıkla tek tuşla yapılabiliyor.

İşletmenizde yaptığınız üretim ile muhasebenin entegre çalışmasının firmaya sağladığı ne gibi faydalar vardır?

Celal KOCA – Firma Sahibi

En önemlisi kayıpların, kaçakların önüne geçiyoruz. İş takibi kolay oluyor. Örneğin kumaş ve aksesuar irsaliyelerinin CoreTEX’e girilmesi ile muhasebede tekrar ikinci bir iş yapmak zorunda kalmadan sistem üzerinden irsaliyeyi faturalaştırabiliyor. Tüm girilen irsaliyeleri görebilmekte ve yapılan hataları görüp düzeltebiliyor.

DSCN3158

Yazılım kullanmak, firma içerisinde bir bürokrasi mi oluşturmuştur, yoksa iş akışını engelleyen, geç yapılmasını sağlayan bir unsur mudur?

Celal KOCA – Firma Sahibi

Üretim yapan firmalar için yazılım kullanmak olmazsa olmaz bence. Çünkü diğer türlü bir sistem olmadığında insan önünü göremiyor. Ben CoreTEX’ten tek tuş ile bakıyorum kaç adedim var, ne kadar siparişim var tüm bu bilgileri kolaylıkla görebiliyorum. Diğer türlü departman departman dolaşmam gerekecekti.

CoreTEX kullanmaya başladıktan sonra öncesi ve sonrasında firmanızda işin işleyişi açısından ne gibi değişiklikler yaşadınız?

Celal KOCA – Firma Sahibi

İşin takip ve kontrolünde açık ara farklılıklar yaşadık. Takiplerimizi daha rahat yapabildik, kolay  ve güvenilir oldu. Örneğin CoreTEX’te Parça İşçilik Kümülatif İstatistiği ile ürünün kesime çıktı mı, yıkamada mı dikimde mi, ütü pakette mi nerede olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Modelhane departmanlarında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?

Celal KOCA – Firma Sahibi

Modelhane departmanlarında CoreTEX modele ait ölçü tabloları, dikim talimatları ve numune takiplerinde kullanılmaktadır. Örneğin Müşteri temsilcisi CoreTEX’ten model iş emri vasıtasıyla numune talebinde bulunduktan sonra ürüne ait ölçüler sisteme giriliyor çıktı alınıp imalata gönderiliyor. Dikime çıkılacak ürünün ölçü tablosu kolaylıkla görülebiliyor aynı zamanda geçmiş yıllara ait modellerinde ölçü tablolarına ulaşılabiliyor.

Siz CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?

Celal KOCA – Firma Sahibi

Ben CoreTEX’ten sonuç raporlarından faydalanıyorum. Proje sorumlularımız ay sonunda maliyet kitapçıkları getiriyor, bu kitapçıklar ile karımı, zararımı, maliyetlerimi görüyorum. Depoda kaç metre kumaşım var, ihtiyacım ne kadar tüm bunları tek bir sistem altından görüp takibimi planlamalarımı yapabiliyorum.

 DSCN3138

Elmas ARSLAN – Kumaş ve Aksesuar Planlama

CoreTEX’te Kumaş Planlama modülünden ordera ait kumaşların planlamalarını yapıyorum. Aynı zamanda Aksesuar Planlama modülünden de  model aksesuarlarının planlamalarını da yapıyorum. Order modülünden oluşturulan modelin siparişini veriyorum. Kumaş  siparişinden başlayıp Kesim, Parça işçilik. CoreTEX bütün birimler arasındaki koordineyi çok güzel sağlamakta.

DSCN3153

Almış olduğunuz uygulama yazılımının firmanıza sağladığı faydalarla ilgili somut örnekler verebilir misiniz?

Celal KOCA – Firma Sahibi

Tüm işlerimizde sonuca gidiyoruz. Plansız kaçakların önüne geçiyoruz. 1000 tane ürün kesip 990 tane alırsak, 10kayıp var sistem olmadan nereye gittiğini bilemeyeceğiz.

CoreTEX Metraj konusunda da bizim için çok faydalı. Örneğin sistemde 1.60 cm’den çıkacak pantolonun 1.70 cm’den çıktığını varsayarsak 10 cm lik fire nerede ve neyden kaynaklanmakta bunu rahatlıkla görüp sorgulayabiliyorum. Diğer türlü bir sistem olmasaydı bu tarz hataların neyden kaynaklandığını göremeyecektik .