Penko Tekstil

Posted on Posted in basari öyküleri

penko_tekstil

PENKO TEKSTİL

penko_tekstil_bulent_ozbek

Penko Tekstil’in 2006 yılından beri süren CoreTEX serüvenini, üretim, muhasebe ve mağazacılıktaki entegre işleyişi firma sahibi Bülent Özbek ve Sistem Sorumlusu Adnan Cüre ile konuştuk.

Guru: Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Bülent Özbek:

Penko 1994 yılında kurulmuş bir firma. Erkek üst grup üretimi yapıyoruz. Yıllık 2.500.000 imalatı olan firmanın iki toptan satış mağazası ve üç markası var.  Markalarımız Baqarda, Jean Piere ve SelfWork. Mağazalarımız ise Laleli ve Merter’de. Bunun dışında Penko Üretiminin %15’ini Hollanda, Fransa, Rusya gibi 35 ülkeye pazarlıyor.

Mağazalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bülent Özbek:

Baqarda ürünleri Merter’deki, Jean Piere ürünleri ise Laleli’deki mağazamızda satılıyor. SelfWork ürünlerine iki mağazamızdan da ulaşmak mümkün. Marka olarak Jean Piere erkek spor giyim üzerine. Baqarda’nın deposu var, malını orada stokluyor. Jean Piere’nin kendi deposu yok. Mal gerektikçe Penko’dan ya da Baqarda’dan  sevk ediliyor. İşte bütün bu işlemler CoreTEX ile takip ediliyor.

penko_tekstil_el_terminali_stok_takibi

Penko’da CoreTEX Toptan Mağazacılık Sistemi ne kadar zamandır kullanılıyor?

Adnan Cüre:

2 yıldır CoreTEX üzerinden PenkoTekstil’in mağazacılık işlemlerini yapıyoruz. Fabrikada zaten CoreTEX Üretim Takip Programı kullanılıyordu. Son iki yıldır iki mağaza ve fabrikada tüm sistem entegre olarak sorunsuz işliyor. Üç firma da birbirlerinin siparişlerini, satışlarını takip edebiliyor. Hepsi kendi cari bakiye listelerini de görebiliyor. Fabrikadan mağazalar takip edilebiliyor. İmalat da mağazalardan izlenebiliyor. Hangi maldan kaç tane var, malın arkası var mı? Ne kadar üretiliyor ya da üretilecek, termin tarihleri ne zaman? Her biri için detaylı bilgi alınabiliyor. Sonuçta mağazalar da müşteriye bu doğrultuda bilgi veriyorlar. Bunları bilemezlerse müşterilerin taleplerine yanıt veremezler.

Koleksiyonda da tasarımcılar yaptıkları modellerin fotoğraflarını çekip CoreTEX’e atıyor.  CoreTEX’den de mağazalar yeni modeli görebiliyorlar. Entegre bir sistem olmasa mağaza sürekli telefon açıp “Şu mal var mı? geldi  mi? gelecek mi, üretildi mi?” diye sormak zorunda. Penko’da hiç telefon trafiği yok, herkes önündeki ekrandan bütün bilgileri takip edebiliyor.

Neden hem perakende hem de toptan mağazacılığı takip eden bir programı değil de CoreTEX Toptan Mağazacılık Sistemi’ni tercih ettiniz?

Bülent Özbek:

Bizim mağazalarımızda çok fazla model var. 15 rengi olan modellerimizin olduğunu düşünürsek özellikle bu iş için geliştirilmiş bir sistem kullanmamız gerektiğini anlayabilirsiniz. Bırakın toptan ve perakende mağazacılık arasındaki farkı, aynı fabrikanın mağazaları bile olsalar her mağazanın kendilerine özgü karakteristiği oluyor. O ihtiyaçlar doğrultusunda da düzenlemeler yapıldı.

Adnan Cüre:

Toptan satış yapan mağazayla perakende satış yapan mağaza arasında ciddi farklar var. Perakende mantığıyla toptancı bir mağazanın ihtiyaçlarının tamamen karşılanabileceğini düşünmüyoruz. Biliyorsunuz mağazalarda stok sayımları el terminalleriyle yapılıyor. Toptancıların barkod sisteminde beden bilgisi yok, çünkü poşetlemeler zaten her bedenden birer adet olacak şekilde yapılıyor. Her barkod okunduğunda poşette kaç adet mal olduğu stoğa otomatik olarak ekleniyor. Yani mal mağazaya gittiğinde çalışanlar el terminalleriyle stokları kolay ve hatasız olarak sayıyorlar. Hangi poşette ne kadar ürün olduğunu düşünmek de gerekmiyor.

Penko’da Fason Üretim Takip Sistemi de kullanılıyor. 

Adnan Cüre:

Evet, fason üretiminin de manuel olarak takip edilmesi imkansız. İşçiliklerin takibi, modellerin hangi atölyede olduğu, beden, renk ve adet bazındaki dağılımları, irsaliye kontrolleri, meydana gelebilecek bir hatanın hangi atölyeden kaynaklandığı, her biri ciddi problemler. Fason üretim takip sistemiyle malın bütün atölyelere geliş gidişlerinde order, renk, beden ve adet bilgilerini el terminaline girip irsaliye kesiyoruz. Hangi atölyede hangi modelden kaç adet olduğu, renk ve beden bazındaki dağılımları el terminalleriyle CoreTEX’e girilen bilgiler sayesinde anında merkeze ulaşıyor.

Enviro Finans Bilgi ve Yönetim Sistemine gelecek olursak sistemin entegre işleyişi size neler kazandırıyor? 

Adnan Cüre: 

Bütün firmalar için entegrasyon çok önemlidir. Penko’da tüm sistemi bunun üzerine kurduk. Hiçbir şekilde bir işin iki kez yapılmasını istemiyoruz. Bunu sağlamanın yöntemi de bütün işlerin entegre olarak yapılması. Muhasebe ayağı da aynı sebeple çok önemli. İşçilik fişleri, nakit tahsilatları, tüm faturalar Enviro üzerinden takip ediliyor.

penko_tekstil_adnan_cure

CoreTEX’i diğer üretim takip sistemlerinden ayıran en önemli özellik sizce hangisidir?

Adnan Cüre:

CoreTEX’in an itibariyle yazılım olarak çok iyi durumda olduğu bir gerçek. Ancak; bana soracak olursanız en önemlisi onay modülü. Patronun onaylamadığı irsaliyelerin ödemeye alınmaması çok önemli.

Onay sistemi olmayan bir yazılımda bir kişinin yaptığı bir hatadan kimsenin haberdar olması mümkün değildir.  CoreTEX’de de biri yanlış yapabilir, ama onu kontrol eden başka biri var. Herkes birbirinin yaptığı işi kontrol etmek zorunda. Sistem bu şekilde hata ihtimalini minimum düzeye çekiyor. Bu otokontrol sistemiyle ödemelerde de irsaliyelerde herkesin içi rahat oluyor.

Bir örnek vereyim hemen. Ödenmiş irsaliyenin silinmesi var mesela. CoreTEX’de silinemiyor. Çünkü silinmesi durumunda ay sonunda ödenip silinen irsaliyenin diğer ay farklı bir fiş numarasıyla tekrar ödemeye alınmasını nasıl engelleyebiliriz?

CoreTEX’in temelinin çalışanların birbirini denetlemesinin üzerine kurulmuş olması için çok önemli.

Bunun dışında modelhane çözümleri, fason takibi her biri çok önemli ve benzersiz.

2005 yılında yazılım arama sürecinde beklentileriniz nelerdi?

Bülent Özbek:

Biz CoreTEX’den önce bir sistem kullanmıyorduk İşleri Excell ile yapmaya çalışıyorduk; ancak bazı şeyler eksik kalıyordu. İnsanlar telefonlarla veya maillerle haberleşiyorlar, pek çok hata yapıyorlardı. İşler çoğunlukla yanlış yapılıyordu diyebilirim. İşin kötüsü hatanın kaynağını da bulamıyorduk. Tabi sistemden sonra o zamanki durumumuzu daha net gördük. Genel bir çatı oluşturulması ve insanların buna bağlı olarak çalışmaları gerektiğini düşündüm. Piyasadaki firmaları araştırdım. Karar verme aşamasında bir arkadaşın tavsiyesiyle Guru Yazılım’la görüşmelere başladık. Başlangıçta amacımız hatasız olarak sistemi takip edebilmekti.

CoreTEX’i seçme sebeplerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bülent Özbek: 

O dönem, benim en çok hoşuma giden basit bir program olmasıydı. Karışık değildi, kullanmak için ciddi eğitimler gerektirmiyordu ve en önemlisi ihtiyaçlarımızı tamamen karşılıyordu. Sonrasında radikal bir kararla CoreTEX’e geçtik

penko_tekstil_magaza

ERP sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Bülent Özbek:

Firmada sistemin işler hale getirilmesi beş ayımızı aldı. Penko’da, öncesinde başka bir program da kullanılmadığı için program kullanma kültürüne ulaşmak gerekiyordu. O dönem CoreTEXin yeni olması ve insanların program kullanma kültürlerinin olmaması gibi dezavantajlara rağmen programı kısa sürede neredeyse bütün departmanlarda kullanılır hale getirdik.

Bu tür sistemlerde teknik altyapı da çok önemlidir. Bu beş ay süresinde hem programın işleyişini sağlamamız hem de firmamızın teknik altyapısını sistem kullanmaya uygun hale getirmemiz gerekti.

Guru Yazılım çalışanları da bu sürede hep buradaydılar, her türlü hataya anında müdahale ettiler. Sıradan bir yazılım firması gibi programı satıp, eğitimleri verip kenara çekilseydiler bugün bulunduğumuz noktaya gelemezdik.

Sistem almadan önce koyduğunuz hedeflere ulaşabildiniz mi?

Bülent Özbek:

Evet. Aslında hedeflerimiz çok değişti. Baştaki hedeflere ulaştık; ancak o zamanki hedeflerimizle şimdikiler arasında çok fark var. Bunu bir çocuğun büyümesi gibi düşünün. Çocuk büyüdükçe ihtiyaçlar da artar. Biz o zamanlar bebektik, çok basit ihtiyaçlarımız vardı. Şimdi geçlik dönemimizi yaşıyoruz. Şimdiki gereksinimlerimiz daha farklı. Biraz daha büyüyünce daha farklı ihtiyaçlarımız olacak. Hedefler ve beklentiler gün geçtikçe artıyor ve artacak. Bunun karşısında sizler de yeni çözümler üreteceksiniz. Bu sonu olmayan bir süreç. Ben şimdiye kadar Guru Yazılımdan beklediklerimi aldım, bundan sonra da karşılıklı büyümeye devam edeceğiz. Nasıl biz ilk zamanlardaki Penko değilsek Guru Yazılım da ilk zamanlardaki gibi değil. Alt yapısını çok güçlendirdi. Teknik ekibi çok hızlı, beklentilerimizi çok çabuk karşılayabiliyorlar.

Gelinen noktayı değerlendirebilir misiniz?

Bülent Özbek: 

Günümüzde az veya çok hangi sektörde üretim yaparsanız yapın muhakkak profesyonel bir sisteme ihtiyacınız vardır. Bu sistemin kurulması ve doğru işletilmesi gerekir. Biz tekstil alanında çok iyi bir yazılım kullandığımızı düşünüyoruz. Guru başka hiçbir sektörle ilgilenmeden tüm gücüyle tekstil sektöründeki sorunları çözmeye çalışan bir yazılım firması. Bu açıdan bakıldığında neden bu kadar yol kat ettiklerini anlamak güç değil. CoreTEX’in şu an bu sektördeki en iyi yazılım olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında özellikle yöneticilere çok iş düşüyor. Kararlılık çok önemli. On yıldır çok iyi çalıştığını düşündüğünüz bir elemanın önüne bir sistem koyup “Bundan sonra işlerinizi bununla yapacaksınız.” diyorsunuz. Haliyle o sistemin gerekliliğine çalışanları inandırmak gerekli. Yani sistem kullanılmasının sebebinin çalışanlara güvenmemek değil de üretimi, mağazacılığı ve muhasebeyi tamamen kontrol altına almak olduğunu iyi anlatmak gerekli. Çalışanların da bireysel hataların açığa çıkacağı korkusunu aşmaları gerekiyor, ancak tabi ki daha dikkatli olmaları da lazım. Peki, hiç mi art niyetli insanlar yok diyeceksiniz. Tabi ki var. Ancak; amacımız hiçbir zaman onların peşine düşmek değildi. Bununla uğraşmadık biz. O tür insanlar zaten böyle bir sistemde barınamadılar.

Dediğim gibi sistemimiz hatasız ve entegre bir şekilde işliyor. Biz de müşteri memnuniyeti maksimum düzeyle tutabilen ve gün geçtikçe büyüyen bir firma olmanın mutluluğunu yaşıyoruz