basari öyküleri

Okan Tekstil

okan_tesktil

OKAN TEKSTİL

okan_tekstil_guven_aktas

  Okan Tekstil’in CoreTEX ile geçirdiği 5 yıllık süreci ve gelinen noktayı yönetim Kurulu başkanı Güven Aktaş ile değerlendirdik.

Guru: Firma hakkında bilgi alabilir miyiz?

Güven Aktaş:

Okan Tekstil dinamik ve deneyimli bir aile şirketi. 1986 yılında, 56 m2 bir alanda, 5 makineyle tekstil işine başladık. O yıllarda Mercan, Laleli ve Osmanbey’e fason üretim yapıyorduk.

90’lı yllarda ilk fabrikamıza geçerek tüm atölyelerimizi aynı çatı altında topladık. 1994 yılında fason üretimi tamamen bırakıp ihracata yöneldik. Gün geçtikçe daha iyi firmalarla çalıştık. 2000 yılından sonra ise müşteri seçen bir tekstil firması haline geldik. 26 yıllık tekstil hayatımız boyunca hiç iç piyasa çalışmadık, hep ihracat yaptık. Firmamız ürünlerini Asos, Hummel, Krizia, Mexx, S.Oliver, Peacocks, Pepe Jeans, Playlife, River Island gibi dünyaca ünlü firmalara pazarlıyor.

Bugün Okan Tekstil 400 çalışan ve 1200 m2 çalışma alanıyla Avrupa’ya kendi koleksiyonlarını da ihraç eden bir firma. Üretimin %80’i firma içinde geri kalan %20’si ise fason firmalarda yapılıyor. Türkiye’nin en iyi ve en güvenilir tekstil firmalarından biriyiz. Biz artık müşteri aramıyoruz, müşteri bizi buluyor.

okan_tekstil

CoreTEX’ten önce üretim takibini nasıl yapıyordunuz?

CoreTEX’ten önce üç farklı üretim takip programı kullandık. Piyasada çok bilinen bir programı da birkaç ay deneyip bıraktık. O programlarda her departman için operatör gerekiyordu. Buna rağmen istediğimiz neticeleri alamıyorduk. Yani programdan sonuç alınabilmesi için insanların yaptıkları işi bırakıp bilgisayar başında veri girişiyle uğraşmaları lazımdı. O dönem bu işler bize boş geliyordu, çünkü işlerimiz aksıyordu. Firma küçükken kontrol etmek de kolay oluyor. Ancak, firma büyüdükçe her şeye yetişmek imkansız hale geliyor.

İkinci programa geçtiğimizde 5 – 6 bilgisayarla program kullanmaya başladık. Programa alıştık, programın ihtiyaç olduğunu anladık. Kesim raporlarımızı aldık, asorti adetlerimizi çıkardık. Ama istediğimiz raporları alamıyorduk. Program karışık ve esnekti. Bir kişinin yaptığı işi diğer bir eleman değiştirebiliyordu. Sonra piyasada tanınan bir programı denedik. O programın da gereksiz detayları vardı. Esneklik ve karışıklık bakımından da diğer iki programdan farkı yoktu. Çok eleman, çok bilgisayar bağlıyordu. Ondan da vazgeçtik.

Aslına bakarsanız piyasadaki tüm yazılımları kullandık. Ancak hepsinde ciddi sıkıntılar vardı. Programların arkasında eleman yoktu, takip eden yoktu. Kimisinde modüller tek tek satılıyordu. Her modül için ayrı para vermemiz gerekiyordu. Hiçbir yazılım talebimizi yaptıramıyorduk.

Bir rapora ihtiyacımız olduğunu varsayalm. Raporu almaya çalışan eleman raporu tıklayıp, gidip çay alıp dönebiliyordu ve bu süre içinde hala rapor çıkmamış oluyordu.

CoreTEX ile bütün bu sorunları aştık. CoreTEX’i sadece program olarak düşünmemek lazım. Bu işin proje uygulama tarafı da çok önemli. Bu konuda da Guru Yazılım’ın çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Proje yöneticilerinin her biri işlerinde çok iyi, bize de çok yardımcı oldular.

Tekstil firmaları neden yazılım kullanma gereği duyuyor?

Bizim firmamızda 80 bilgisayar, 70 aktif kullanıcı var. Bunların tamamı sürekli olarak bilgi aktarıyor. Yazılım olmadığını varsayalım. Bu kadar bilgi alışverişini kontrolü mümkün müdür?

Bilgisayar da program da maliyettir, yatırımdır. Buna ihtiyaç duyulmasa zaten hiçbir firma böyle masraflara girmek istemez. Firma küçükken, cirolar azken program ihtiyacı çok belirgin olmayabilir. Çünkü program kullanma maliyeti sadece o programa verilen parayla ölçülemez. Sistem kullanan elemanlar da diğerlerine göre daha maliyetlidir. Ancak, bizim gibi bir firmada sistem kesinlikle zorunludur. Sistem olmazsa ne maliyetlerimizi kontrol edebiliriz, ne de satışlarımızı. Program maliyetinden kaçalım derken katbekat fazla zarar ederiz.

Bugün CoreTEX olmazsa çalışamayız. Program bizim elimiz ayağımız gibi.

okan_tekstil_modelhane

Yazılım seçme aşamasında nelere dikkat ettiniz?

Biz o dönem piyasada hangi programın hangi eksiği olduğunu çok iyi bilen bir firmaydık. Eksikler olabilir ama, programın çalışma prensibimize uygun olması ve yazılım talebinde bulunduğumuzda karşımızda muhatap bulabilmeyi istiyorduk.

CoreTEX’i seçme nedenlerinizden bahsedebilir misiniz?

Biz 5 yıldır CoreTEX kullanıyoruz. Bundan 5 yıl önce firmanın çok referansı yoktu. Biz CoreTEX’in ilk kullanıcılarındanız. Ancak dediğim gibi tüm programları denemiş bir firmayız. İstediğimiz neticeyi alamadığımızda da eski programda kalmıyor, hemen başka bir yazılıma şans veriyorduk. CoreTEX’i de seçmemiz böyle oldu. Demolarla istediğimizi alabileceğimize inandık. CoreTEX ilk haliyle bile diğer programlardan çok çok ilerideydi. İsteklerimiz oldu, ancak bunların karşılanacağı teminatını da aldık.

Sistemi kullanmaya başladıktan sonra program bize, biz de programa değer kattık diyebilirim. Guru bu konuda çok mütevazi davrandı, mantıklı hiçbir isteğimiz geri çevrilmedi. Yazılım taleplerimize anında karşılık verildi. Bu aşamadan sonra beklentilerimizin tamamen karşılanacağına emin olduk. Her şeyden önce firmaya güvendik. Guru Yazılım ile böyle sağlam bir ilişki kuramamış olsaydık bugün bulunduğumuz noktaya gelemezdik.

Tabii ki her firma kullandığı programa değer katıyordur ama biz bütün departmanlarda %100 oranında CoreTEX kullanan bir firmayız. Bu yüzden ben bizim programa katkımızın büyük olduğunu düşünüyorum.

Bugün CoreTEX’in de referansları çok fazla. Biz de büyüdük, onlar da. Bu iş büyük özveri ve fedakarlık istiyor. Guru Yazılım’ın bulunduğu noktaya gelebilmek ancak titiz, özenli çalışmalarla olur. Guru sadece bir yazılım firması değil üstelik. İşin bir de uygulama tarafı var. İşi sahiplenip, sistem firma içinde yerleşene kadar işin peşini bırakmıyorlar. Diğer yazılım firmalarının başarısız olma sebebi de programlarının yetersizliğinin yanı sına uygulama takibini önemsememeleri.

okan_tekstil_showroom

Proje başında hedefleriniz nelerdi?

En önemli hedefimiz tabii ki maliyetleri kontrol altına alabilmekti. Siparişin geldiği andan sevkine kadar tüm maliyetlerimizi ön maliyetlerle karşılaştırarak anlık olarak izlemek istedik.

Bir diğer amacımız da kesimden sonra fason takibimizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmekti. Fasondaki adetlerin, kalite durumlarının takibi ve buna bağlı kayıplarımızı otomatik olarak görmek istiyorduk.

Üçüncü hedefimiz ise kumaş alımlarını, kumaş stoklarını boyahane ve kesim firelerini takip etmekti. Özellikle satın almaları ihtiyacımız kadar yapmak, maliyetlere otomatik atmasını sağlamak çok önemliydi.
Bütün bunların devamında aksesuar satın almaları, aksesuar stokları, sevkiyat işlemleri gibi yaptığımız bütün işlerimizi yapacak ve iş hakimiyetimizi kolaylaştıracak bir yazılım araştırdık.

Bütün bu hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimize inandığımız yazılım olan CoreTEX Üretim Yönetim Yazılımı’nın alınmasına karar verip uygulamaya geçtik.

Program ne kadar zamanda tüm departmanlarca kullanılır hale geldi?

Pogram alındığında halihazırda bir üretim takip programı kullanıyorduk. Zaten işimizi program üzerinden yaptığımız için ilk günden itibaren sistemi  kullanmaya başladık. Biz sistemli çalışan bir firmayız, başka türlü olmazdı. İki ayda ise, tüm departmanlarda sorunsuz olarak kullanılır hale geldi.

Maliyetlerinizi nasıl takip ediyorsunuz?

Maliyet takibimizde hiçbir sorun yok. Çok net bir şekilde maliyetlerimizi görebiliyoruz. Ön maliyetler ile gerçek maliyetleri karşılaştırarak maliyet takibimizi yapıyor, sonrasında bütçe gerçekleşen maliyet listesinden de kontrol ediyoruz. Her orderın kapanışını inceliyoruz. Mallar nerde kesilmiş, nerde dikilmiş, kaça dikilmiş, nereye sevk edilmiş, kar oranı, zarar oranı nedir, inceliyoruz. Kar oranı hesapladığımızdan farklıysa bunun nerden kaynaklandığını da kolaylıkla görebiliyoruz.

 

Bu tür bir sistemin firmada sağlıklı olarak kullanılabilmesi için firma sahiplerine ne gibi görevler düşüyor?

Hangi uygulama yazılımı olursa olsun, programın faydasını görebilmenin yolu, tam olarak kullanılmasından geçiyor. Bu sebeple, patronların mutlaka sistemin arkasında durmaları gerekli. Dediğim gibi bu ciddi bir yatırım. Eğer sistem doğru şekilde uygulanırsa hiçbir şey gözden kaçmaz. Herkes her şeyi söyleyebilir. Gerek yok diyebilirler, zaman kaybı diyebilirler. Ancak, bunları söyleyenlerin tek amacı kendi hatalarını gizlemektir.

Biz programı tam ve doğru olarak kullanıyoruz. Bizde irsaliyesiz mal çıkılmaz. Tüm bilgiler günlük girilmek zorundadır. Bizim için sisteme veri girişini yapmayan eleman işini yapmıyor demektir ve bu fabrikada çalıştırılmaz.

Programda maliyet kısıtlaması yapıyoruz. Kumaşa ödeyeceğimiz para 10 lira ise o kumaş onay verilmedikçe 11 liraya alınamıyor. Fasoncuya asla bizim öngördüğümüzden fazla ücret ödenmiyor.

Her order tesliminden sonra dosya kapamalarını yapıyoruz. Hangi müşteriden kar, hangisinden zarar ettiğimizi görüyoruz. Ciroyu, fire oranını takip ediyoruz. Bu raporları gören bir firma sahibinin bu programı kullanmaması mümkün değildir.

 

Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Okan Tekstil Türkiye genelinde saygın ve aranılan bir tekstil firması. Problemli bir mal varsa o malın ilk adresi her zaman Okan Tekstil’dir. Biz sorun çözen bir firmayız.

CoreTEX de tam  olarak bize ayak uydurabilen bir yazılım oldu. Ben sistemden çok memnunum. CoreTEX kesinlikle tekstil üreticilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir üretim yazılımı.

Piyasada kar marjları eskiye kıyasla oldukça düşük. Bu sebeple bizim de hedefimiz standartlarımızı, adımızı korumak. Okan Tekstil gibi büyük bir firmanın hata yapma lüksü yoktur, çok dikkatli olmamız gerekir. Biz de yüksek kaliteli ürünlerimizle pazardaki rekabet gücümüzü koruyoruz. Bu yolda da CoreTEX en büyük yardımcımız.