basari öyküleri

Nesan Triko

Nesan Triko’nun 2011’de başlayan CoreTEX ve Enviro serüvenini İnsan Kaynakları ve İdari İşler Sorumlusu Bedri AKGÜN, Muhasebe Müdürü Fethi BAŞTÜRK, Sistem Sorumlusu Öner ÖZDEMİR ve Aksesuar Planlama Sorumlusu Türkan ŞENGÜL ile değerlendirdik.

 Nesan Triko hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz?

Nesan Triko 1991 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Nesan Triko Konf. San. Tic. Ltd. Şti. kadın giyim, erkek giyim, bebek ve çocuk giyim sektöründe hizmet vermektedir. Nesan Triko yurt içi ve yurt dışı ihracat ve ithalat işlemlerini sürdürmektedir.

Firmanızın Yazılım alma ihtiyacı nasıl oluştu? Neden yazılım alma ihtiyacı duydunuz?

Bedri AKGÜN :

Firmamız 1991 yılında kurulmuş, triko imalatı yapan bir firmadır. Yapmış olduğumuz iş hareketli bir iş olduğu için çok fazla, birbirinden farklı kontrol edilmesi gereken konular var. Bununla birlikte iş hacmimizin artması, yeni personel alımları, iyi bir sistemin kaçınılmaz olduğunu ortaya koydu. Yani sistem ihtiyacını yaptığımız iş belirledi. Biz de otokontrolümüzü sağlamak adına bir sistem arayışı içerisine girdik. Kendi aramızda yaptığımız tespitler sonucunda firmamızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, kullanılabilir ERP yazılımına ihtiyacı olduğunu düşündük.

Yazılım seçerken kriterleniz nelerdir?

Bedri  AKGÜN :

Tabii ki de ilk olarak triko imalat sektörüne uygun olmalıydı. Farklı ya da genel olarak bütün sektörlere hitap eden genel bir ERP programıyla bu işi yapamazdık. Bize özel yazılmış, tekstilin hatta trikonun bütün detaylarına hakim bir yazılım olması gerekliydi.

Fakat çevremizde bu tarz yazılım alıp kullanamayan firmaların da var olduğunu biliyorduk. Biz de tedbirli davranarak ilk olarak piyasada bizimle aynı işi yapan firmaların sistemlerini nasıl kurduklarını inceledik. Özellikle bizle aynı müşteriye imalat yapan firmalara baktığımızda GURU Yazılım’ın entegre ERP programları olan CoreTEX ve Enviro  yazılımlarını kullanıyorlardı.

Kullanılabilir ve bizi detay bilgilerinin tümüne ulaştırabiliyor olması CoreTEX yazılımını seçme kriterlerimiz arasındaydı.

CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?

Bedri AKGÜN :

Müşteriden ne kadar sipariş gelmiş bunun bilgisine ulaşabiliyorum. Siparişlerimin ne durumda olduğunu sistemden takip edebiliyorum. Bu işlemlerle ilgili birimlere dağıtılacak formları da CoreTEX üzerinden alabiliyorum. Yüklenen orderları maliyetleriyle birlikte alıp bunu CoreTEX üzerinden görebiliyor, izleyebiliyorum.

İplik planlama ve satınalmalarımızı, örme firelerimizi, aksesuar planlama ve satınalmalarımız ile sevkiyatımızdaki bilgileri CoreTEX üzerinden rahatlıkla görebiliyorum.

Biz imalat aşamalarında yapılan işlerimizi görebilmek, yönetmek, kontrol altına alabilmek açısından CoreTEX bizim için vazgeçilmez bir araç haline dönüşmüştür.

Malın girişinden çıkısına kadar her şeyin kontrolünü CoreTEX’ten sağlayabiliyorum. Yurt dışında bile olsam işlerin son durumu ile ilgili işleyişi görebiliyor, kontrol ve takiplerimi yapabiliyorum. Mesela Maliyet modülünde sene sonunda ikinci kalite ürünlerden ne kadar kâr etmişiz, bunun bilgisine ulaşabiliyorum. Araçların giderleri, otomasyonları vs. bunları rahatlıkla izleyebiliyorum.

Bize bir maliyet analiz kitapçığı çıkarttınız, bunun üzerinden üretim maliyetlerimizi order bazında görebildik.

Model İş Emri mödülümüzü etkin olarak kullanıyoruz. Bir modelin  kaç defa revize edildiği bilgisine ulaşabiliyorum. Aylık olarak bir müşteriye kaç model gönderilmiş, bu istatistik bilgisine rahatlıkla ulaşabiliyorum.

Öner ÖZDEMİR

Ben Nesan Triko’da maliyetlerden sorumluyum.

CoreTEX’ten gerçekleşen maliyet tablolarını çıkartıyorum. Bir ürünün tam anlamıyla maliyetini çıkartabilmek için ham maddenin alımından sevkiyatına kadar geçen bütün masrafları ile orderların maliyetine kadar yansımış olması gerekiyor. Buna genel giderler de dahil. Ürünün hammade olarak girişinden mamul olarak çıkışına kadar tüm evrelerini inceleyebiliyorum.

Triko Tedarik modülünden order için ne kadar iplik gelmiş, ne kadar sipariş verilmiş, ne kadarı üretime çıkmış, ne kadarı üretimden iade alınmış bunların bilgisine anlık olarak ulaşabiliyorum.

Order İplik Tedarik Listesi’nden formları ekrana alıp işlemlerimi rahatlıkla yapabiliyorum.

Aylık maliyetleri Gerçek Maliyet Listesi üzerinden order için ne kadar iplik gerekli, ne kadarı sipariş verilmiş tüm evrelerini kontrol edebiliyorum.

Tutarlı Liste üzerinden ürünün giden gelen adetlerini birim fiyatlarını görebiliyorum. Fason anlaşmalarını birim fiyatı yazılmamış listeleri görebiliyorum. Örnek verecek olursam fason sözleşmelerini de bu liste üzerinden çıkartıyoruz. Fason sözleşmesi düzenlenmeyenleri bu listeden tespit edebiliyoruz. Günlük Parça İşçilik Listesi’nden gün içindeki parça işçilik işlemlerini görebiliyorum.

Her örme iş emri çıkarıldığında bunu mail olarak ilgili kişilere mail olarak atabiliyorum.

Triko planlamada, Order Örme Durum Listesi üzerinden ne kadar iş emri vermem gerekiyor, ne kadar iş emri vermişim bu bilgilere renkli bir liste üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyorum.


Türkan Şengül:

Ben aksesuar planlamalardan sorumluyum. İlk olarak Aksesuar Planlama modülünden siparişi alınan ürünlerin stoklarına ve orderlarına göre tanıtıyorum. Siparişi alınan ürünün ense etiketi, fermuarı, kürkü, astarı, derisi neyi varsa bunların planlamasını aksesuar planlama tablosundan kolaylıkla tanımlayıp aksesuar gramaj artışını kolaylıkla tespit edebiliyorum

Aksesuar planlama bölümünde bütün malzemelerini yıkama talimatı, poşeti ürünlerin fiyatlarını da belirleyip tedarikçiye siparişi geçmeden onay alıyorum. Siparişim onaylandıktan sonra tedarikçime siparişlerimi çok kolay geçebiliyorum. CoreTEX bize bu kolaylığı fazlasıyla sağlamakta.

CoreTEX’te işleriniz ile ilgili detay bilgilerinizin tümüne ulaşabildiniz mi?

Bedri AKGÜN:

CoreTEX programı sadece tekstil firmalarına özel olarak geliştirilmiş bir ERP yazılımı olduğu için program, tekstil ile ilgili her türlü detayı içermekte. Öncelikle biz programda neler görmek istiyorsak onların alt yapısını oluşturduk. Oluşturulduktan sonra sisteme olması gereken bilgilerin girilmesini sağladık. Sonra da CoreTEX’ten istediğimiz bütün sonuçları görmeye başladık.

Kim, ne iş yapıyor, bunun bilgisi tek bir sistem altında toplanıyor. Alınan siparişlerin müşteri bazında, ürün bazında, kullanıcı bazında modele ait detay bilgisine ulaşabiliyoruz. Miktarsal ve tutarsal detaylarını görebiliyoruz. Order bazında maliyet bilgisine ulaşabiliyoruz. Geçmiş sezonlara ait ürün bilgisine bakabiliyoruz. Tüm yaptığımız işler bir sistem altında kayda alınıyor.

CoreTEX kullanmaya başlamanızdan sonra, öncesi ve sonrasında işin işleyişi açısından ne gibi değişiklikler yaşadınız?

Bedri AKGÜN:

CoreTEX’ten önce işlerin takibini Excel tabloları üzerinden takip etmeye çalışıyorduk. Bu durum hem çok fazla efor sarfetmemize, hem de iş karışıklığına yol açmaktaydı. Modele ait bir dosyayı bulmakda zorlanıyorduk, önümüzde koskoca bir dosya karışıklığı oluyordu. Bize zaman kaybettiriyordu. İşlerimizi CoreTEX üzerinden yapmaya başladığımızda modele ait her bilgiye tek bir tuşla kolaylıkla ulaşabiliyorum. Onlarca dosyanın içinden istediğim evrakı aramama gerek kalmıyor. Hepsinden önemlisi CoreTEX, karar alma süreçlerimizde doğruluk oranımızı yükseltmemizi sağlıyor.

Örnek verecek olursam; iplik siparişi verdiğimizde, ip yanlış geldiğinde bunu önceden fatura edemiyorduk. Şimdi CoreTEX üzerinden sözleşmeyi gönderip fatura edebiliyoruz.

Sipariş Verilecek İplik Listesi üzerinden ne kadar sipariş vermem gerekiyor, bu bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorum.

Modelhane departmanlarında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?

Bedri AKGÜN:

Modelhanede ip geldiği andan itibaren işlerimiz kontrol altında. Model iş emri CoreTEX üzerinden hazırlanıyor, model resmi çekilerek Model Kartı ekranına ekleniyor. Modele ait numune, fit, size-set ve koleksiyonlarının CoreTEX’te Model İş Emri modülünden takibini kolaylıkla yapabiliyoruz.

Modele ait model ölçü tablosunun oluşturulması, örme iş emri, dikim talimatı, baskı nakış talimatının verilmesi, modelin numune açıklamasındaki takibinin yapılması gibi modele ait bilgiler CoreTEX’te model kartına güncel bir şekilde yazılmaktadır.
 

CoreTEX’ten önce üretim takibinizi nasıl yapıyordunuz?

Bedri AKGÜN:

CoreTEX’ten önce üretim takibimizi manuel olarak Excel tabloları üzerinden yapıyorduk. Bu durum bizim için iş yoğunluğuna ve iş karışıklıklarına yol açmaktaydı.

Modele ait bir bilgiye ulaşmak için onlarca dosyanın arasından aradığımızı bulmak çok fazla zaman kaybettiriyordu. Bazen oluşan tek bir rakam hatasında yanlış satınalmalar gerçekleşiyor, bunu entegre bir sistem içerisinde çapraz kontrol raporlarıyla kontrol etme şansımız olmuyordu. CoreTEX ile henüz sipariş verme aşamasında iplik siparişi oluştururken karşıma tedarik ihtiyacım geliyor.

CoreTEX kullanmaya başlamanızdan sonra personel sayınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Bedri AKGÜN :

Aslında fazla bir farklılık yaşamadık; çünkü bu işi yapan personellerimiz zaten daha öncesinde işleri manuel olarak takip ediyorlardı. İşleri dijital ortama geçirmek bize zamanda hızlılık kattı. İşlerimizin işleyişindeki süreci hızlandırdı. Bize zamandan kazandırdı. Ben imalatla ilgili bilgi almak istediğimde alt birimlere inmeden, departman departman dolaşmadan kendi makinamda imalat aşamalarındaki süreçleri anlık görebilme imkanını sağladı.

Yazılım kullanmak firma içerisinde bir bürokrasi mi oluşturmuşdur, yoksa iş akışını engelleyen geç yapılmasını sağlayan bir unsur mudur?

Bedri  AKGÜN :

Programın kurulması firma için sağlıklı ve iyi bir şey. Bize kattığı birçok artıları var. Fakat insanlar değişimi hemen kabul etmiyor, bununla birlikte dirençler gelişiyor. Bu durumu tabiki aşmamız gerekti. Değişim varsa zamana ve çağa ayak uydurmak durumundayız. Çünkü asıl amacımız, hedefimiz, iş gücünü ve maliyetleri düşürmek, iş yoğunluğunu azaltmak.

Eskiden gramajı takip etmemiz çok daha zordu. Kaç kilo ip geldi, hangi ip geldi, eksik mi geldi, aksesuarları geldi mi vs. bilgilerinin takibi hem karışık hem de yorucu oluyordu. CoreTEX ile bu karışıklıkların birçoğunu aştık.

İşletmenizde yaptığınız üretim ile muhasebenin entegre çalışmasının firmaya sağladığı ne gibi faydalar vardır?

Semih Begüm İLHAN:

İmalat ile muhasebenin entegre olması, bizi bir işi iki defa yapmaktan kurtardı. Aynı iş farklı birimler tarafından 2 kere yapılıyorsa, bunun %100 eş zamanlı ve doğrulukla gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Bundan öncesinde farklı bir program kullanıyorduk. Postitler üzerinden manuel olarak miktarlar girilerek yapıyordu. Mesela 400 adet girip, daha sonra onu fiyattan işleyip miktarını yazıyorduk. Bazen miktar girişlerinin tutmadığı durumlar oluyordu.

Enviro’da fatura fişinden faturayı işlerken imalat birimlerinin girdiği irsaliyeleri entegre olarak çekmesi bilgilerin kontrolü ve işleyişimiz açısından kolaylık sağlıyor.

Depoda, stok irsaliyeler girildiği anda biz de entegreden muhasebeye çekip faturalaştırıyoruz. Bir faturayı işlemek dakikamızı bile almıyor.

Entegre olması imalatta yürüyen işlerin daha düzgün ilerlemesini sağlamakta. Bunun sonucunda işlemlerimizi daha rahat ve hızlı yapıyoruz. Carilerimizi, ödemelerimizi, faturalarımızı daha kolay ve rahat kontrol edip onaylayabiliyoruz. Başka bir programa ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde Enviro üzerinden faturaları e-Fatura olarak gönderebiliyoruz

Maliyet çalışmalarınızı CoreTEX üzerinden yapmanız müşterilere fiyat verirken süreci hızlandırmakta mıdır?

Bedri AKGÜN :

Maliyet çalışmalarımızı CoreTEX’te Maliyet modülünden çıkartıyoruz. Müşteriye fiyat verirken bize büyük kolaylık sağlıyor. Tek tuşla modelin iplik gramajını, aksesuarlarını, işçiliklerini görüp döviz ve TL bazında maliyet hesaplamalarını yaparak satış fiyatlarını çıkartabiliyoruz.

Modele ait numunenin geçmiş yıllarda farklı bir müşteriye hangi fiyattan sunulmuş bunun bilgisine ulaşıp o fiyat üzerinden fiyat revizelerini yapıp yeni fiyat çıkartabiliyoruz.

Ulaşmak istediğiniz yeni hedefleriniz var mı?

Bedri AKGÜN :

Biz şu anda CoreTEX ile fasona çıkan malların hangi atölyeye verildiği bilgisine, anlık olarak irsaliyesinin kaşe ve imzalanıp sisteme girilmesine daha sonra bu bilgiye rahatça ulaşabiliyoruz.

Aslında benim hayalimde olan sigara firmalarının fabrika araçlarında kullanılan barkod sistemi gibi yeni bir sistem. Ürünlerin barkodlanıp, fasonda barkodlu olarak takip edilmesini sağlamak, yeni hedeflerim arasında.