Missy Tekstil

Posted on Posted in basari öyküleri

dscn3206

Missy Tekstil’in 2014 yılında başlayan CoreTEX ve Enviro yolculuğunu firma yetkilisi Arif KARAKÖSE ile değerlendirdik.

Firmanız hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Missy Tekstil 16 yıldır imalatlarını yurt dışında devam ettirmektedir. Almanya’da toptan satış mağazası bulunmaktadır. Türkiye’deki şubesi 2010 yılında kurulmuştur. Şu an hem yurt dışında hem de Türkiye’de imalatlarına devam etmektedir.
İlk zamanlar Türkiye’deki imalat adetlerimiz Almanya’ya oranla çok düşüktü. 9.000 – 10.000’lerdeyken şimdilerde 60.000 – 70.000’lere çıkmıştır.
2 yıl önce Fransa’da toptan satış şubesini de açmıştır. Yine orada da kendi markamız Missy markası ile satış yapıyoruz.
Hollanda, İspanya, İrlanda gibi ülkelerde ayrıca fason imalatı yaptığımız firmalar bulunmaktadır.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluştu? Neden yazılım alma ihtiyacı duydunuz?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Yazılım alma ihtiyacımız adetler artmaya başlayınca ortaya çıkmıştır. İmalat aşamasındaki kontrol ve takip süreçleri çok önemli. Adetler artmaya başlayınca doğal olarak beraberinde kayıplar da artmaya başladı. Bu kayıpları kontrol altına almak, üretimi verimli hale getirmek adına böyle bir ihtiyacımız ortaya çıktı.

dscn3228

GURU ve CoreTEX ile tanışmanız nasıl olmuştur?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Program ihtiyacımız var olduğunda internet üzerinden üretim programı araştırmaya başlamıştık zaten. Yakın çevremize de bahsettik böyle bir ihtiyacımızın varlığından.
Daha sonra referans aracılığı ile GURU ile tanıştık. GURU’dan gelen arkadaşlar programa çok hâkimdiler. Bize anlattıklarında gerçekten tatmin olduk. Daha sonrasında programı satın aldığımızda destek ve denetim sürecine girdik. Şu an gayet memnun bir şekilde kullanıyoruz.

Yazılım seçerken kriterleriniz nelerdir?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Program üzerinde takipleri kolay yapabilir olmak öncelikli kriterimizdi. Kayıpların önüne geçebilmek program üzerinden kontrolleri kolaylıkla yapabiliyor olmak, sonuç raporlarından faydalanmak başlıca kriterlerimiz arasındaydı.

CoreTEX’ten önce üretim takibini nasıl yapıyordunuz?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

CoreTEX’ ten önce takipleri Excel tabloları ve defterler üzerinde yapıyorduk. İmalattan sorumlu kişiler ajanda tutuyordu. Genelde o defterde oluyordu veriler. Bilgi almak istediğimizde o kişiye bağlı oluyorduk. Defterler dolunca otomatikman çöpe gidiyor. Geçmişe dönük bir şeye bakmak istediğimizde böyle bir şansımız ne yazık ki olmuyordu. Şirket tarihi denen bir kavram olmuyordu ne yazık ki.

Missy_3

CoreTEX ile detay bilgilerinizin tümüne ulaşabildiniz mi?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

CoreTEX konfeksiyon sektörü için istenilen tüm detay bilgileri verebilecek nitelikte. Genelde tam verimi alabilmek çoğu zaman kullanıcı kaynaklı. Çünkü kullanıcılar işini doğru yapar, verileri eksiksiz bir şekilde girerse bizler de sonuç raporlarından verilere eksiksiz ulaşabiliriz.
Kayıplar hatalar neyden kaynaklı bunları görebiliyoruz. Hata yapılmış mı en azından bunu reklamasyon olarak yönlendirebiliyoruz. Ürünler hangi aşamada kaç adet gelmiş detaylarına kadar görebiliyoruz. Elbette ki zaman zaman kullanıcıların farklı talepleri oluyor. Bunu proje sorumlumuz ve GURU destek ekibi ile çözüyoruz.

İşletmenizde yaptığınız üretim ile muhasebenin entegre çalışmasının firmaya sağladığı ne gibi faydalar vardır?

Serkan TEKBAŞ – Muhasebe Müdürü
Otokontrol sistemi var bu çok faydalandığımız bir sistem. Üretim aşamasında planlamadaki işlemlerin ilgili sorumluları tarafından yapılıp, kontrolden geçtikten sonra irsaliyeleri ile birlikte kayıt altına alınıyor. Daha sonra irsaliyeler bana geldiğinde, faturalaştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Muhasebe açısından irsaliyeler doğru girildiğinde bizim işimiz kolaylaşıyor. İrsaliye ile fatura karşılaştırmalarını yapıyoruz. Bir hata olduğunda zaten Enviro bize bunu gösteriyor. Geri dönüşü hızlı bir şekilde oluyor. Çünkü hatayı görüyoruz. Bununla birlikte zaman açısından çok hızlı. Çünkü her şey hazır. Fatura bize geldiğinde Enviro’ya aktarıyoruz.

dscn3212

CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Ben aslında genel olarak sonuç raporlarından faydalanıyorum. En sonraki derleme toplama aşamaları diyelim. Parça işçilikleri, planlamaları takip ediyorum. Başında da söylediğim gibi adet ve kayıpların kontrolü bizim için çok önemli. Eksikleri görünce ilgili departmanları sorguluyorum.
Öncesinde kayıpları tespit edip neden kaynaklı olduğunu bilemiyorduk. Şimdi CoreTEX ile hangi aşamada kayıp meydana gelmiş bunu görüp ilgili sorumlusunu sorgulayabiliyoruz.
Nerede, hangi aşamada olduğumuzu rakamsal olarak görebiliyorum. Raporlar sağlıklı bir şekilde CoreTEX üzerinden alınıyor.

 

CoreTEX kullanmaya başladıktan sonra personel sayınızda artma veya azalma oldu mu?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Program kullanmaya başlanmasından sonra, öncesi ve sonrasında fazla bir değişiklik yaşanmadı. Artma da azalma da yaşanmadı.

dscn3230

Modelhane departmanlarında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?
Tuğba SERENLİ – Modelist

Ben sipariş geldiği zaman Order Listesinden takiplerimi yapıyorum. Order numaralarına göre modellerin durumlarını takip edebiliyorum.
Genel Order formunun dökümünü alıp model ölçü tablosunu çıkartıyorum. Kalıbı ölçülerine göre kontrol edip doğru ise Model kartından dikim talimatını hazırlayıp dikimhaneye gönderiyorum.
Takip etme açısından işlerimizi çok kolaylaştırıyor. Hangi modellerin siparişi açıldı, hangi modeller kapandı tüm bunların kontrolünü kimseye sormadan sistem üzerinden takip edebiliyorum.
Yükleme yapıldı mı, bitti mi ona göre dosyaları kapatma işlemlerimi gerçekleştiriyorum. Ölçü tablosunda hazır ölçü tablosu olduğu için ben sadece tabloları dolduruyorum. İşimi çok fazla hızlandırıyor.

 

Yazılım kullanmak, firma içerisinde bir bürokrasi mi oluşturmuştur, yoksa iş akışını engelleyen, geç yapılmasını sağlayan bir unsur mudur?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

İlk başlarda kullanım eksikliğinden kaynaklı gecikmelere sebebiyet veriyordu. Bu bireysel kullanıcı bazlı bilgileri eksik girmesinden, işini tam yapmamasından kaynaklı oluyordu.
Örneğin, kumaş planlamacı kesimhaneye iş emri verilecek, kesim iş emri açmamışsa, taahhüt yapılmamışsa kesimhane birimindeki işler yapılmıyordu. Böylelikle kişisel kullanımlara bağlı eksiklikler aksamalar yaşanıyordu.
Biz bu düzeni zamanla oturttuk. Programı kullanmayan personeller ayrılmak zorunda kaldı. Şimdiki kullanıcılar işlerini kolaylaştırdığının farkında ve düzenli bir şekilde sistematik olarak işleri yürütüyoruz.

 

Maliyet çalışmalarınızı CoreTEX üzerinden yapmanız, müşterilere fiyat verirken süreci hızlandırmakta mıdır?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Önceden imalattan sorumlu arkadaşımız yapıyordu maliyet çalışmalarını. Bizim ürünlerimiz genellikle özel tasarım olduğu için stoklu şekilde çalışmıyoruz. Bu durumda CoreTEX’in bize sağladığı fayda geçmiş tasarımlara bakmak istediğimizde, benzer tasarımlar arasında karşılaştırma yapmak istediğimizde karşılaştırma anlamında kolaylık sağlıyor. Çünkü tüm veriler veritabanında saklanıyor. Dönemsel ve sezon tasarımlarının maliyetlerine bakabiliyoruz. Fiyat karşılaştırmalarını yapabiliyoruz.

dscn3226

Ulaşmak istediğiniz yeni hedefleriniz var mı?
Arif KARAKÖSE – Genel Müdür

Yeni hedefimiz adetleri artırarak önümüzü daha da açmak, sistemli bir şekilde işleri yürütmek olacaktır. Yıllık planlamaları yaparak sağlam temeller ile götürmek istiyoruz.
İmalat süreci olarak şu an istediğimiz noktadayız. Fakat tam olarak hedeflediğimiz zirve noktasına gelemedik. Bu durum bizim personellerimizin verimsizlikleri, programı tam kullanmama, sirkülasyon vs. birçok etken buna sebeptir.