basari öyküleri

Fella Tekstil

fella_tekstil

Fella Tekstil

dscn3184

Fella Tekstil’in 2008’de başlayan 8 yıllık CoreTEX yolculuğunu ve gelinen noktayı firma yetkilisi Muzaffer MUTLU ile konuştuk.

Firmanız hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz?
Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Fella Tekstil 1996 yılında kurulmuştur. 20 yıldır konfeksiyon sektörünün içerisinde bulunmaktadır. Başlangıçta 2 müşteri ile yola çıkıp şuan 12 müşterisi vardır. Yıllık olarak yaklaşık 15.000.000 Euro cirosu vardır. Genellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapmakta ve kendi iç piyasasında, Hummel ile çalışmaktadır.
Yaklaşık olarak 80 çalışanı bulunmakta.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluştu?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Sağlıklı bir üretim gerçekleştirebilmek için yazılım ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İş takiplerinin kolay yapılabilmesi, kayıpların önüne geçebilmek, depodaki stokların kontrolü, dönemsel karşılaştırmaları yapabilmek, tüm bu saydıklarım üretim yönetim yazılım ihtiyacını oluşturmaktadır.

dscn3200


Tekstil Firmaları neden üretim yazılımına ihtiyaç duyarlar?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Tekstil sektörü hem hengameli hem de anlık takip edilmesi zor bir sektördür. Çoğu zaman süre ile yarışılıyor. İş kolları çok fazla bu birimlerin kontrolü tek tek dosya karıştırarak veyahut gezerek anlık olarak yapılması hem çok fazla zaman kaybına hem de iş yüküne sebebiyet vermektedir. Durum böyle olunca illaki bir üretim yazılımı ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor.

 

GURU ve CoreTEX ile tanışmanız nasıl olmuştur?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Referans aracılığıyla GURU ile 2008 yılında tanıştık. O zamanlar başka yazılım firmalarıyla da görüşüldü. Fakat anlaşma sonrası verilecek olan destekte yetersiz geldiler. Biz de Guru ile bir görüşme düzenledik. Birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz demonun sonucunda bizim ihtiyaçlarımıza cevap vereceğine inandık ve çalışmalarımıza başladık.

 

CoreTEX’ten önce üretim takibinizi nasıl yapıyordunuz?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

CoreTEX’ten önce takipler Excel tabloları ve e-postalar üzerinden yapılıyordu. Bu dosyalar üzerinden yapılan takiplerde kişilere bağlı kalınıyordu. Hem zaman kaybı hem de iş külfeti çok fazla oluyordu. CoreTEX üzerinde Order Üretim Durum Listesi vasıtasıyla üretilecek adetleri, parça işçiliklerin gelen ve giden adetlerini kolaylıkla görebiliyoruz.
CoreTEX ile tüm kayıtlar, siparişler, stoklar tek bir sistem altında toplanıyor ve kişiye bağlı kalınmadan üretim takipleri kolaylıkla yapılıyor.

CoreTEX ile detay bilgilerinizin tümüne ulaşabildiniz mi?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

CoreTEX ile detay bilgilerinin tümüne ulaşabilmekteyiz.
Stok Fiş Listesi (Detaylı) üzerinden görmek istediğimiz stok türünü seçerek ilgili fişlere ait detay bilgileri görebiliyoruz. Modelin siparişinden tamamlanıp sevkiyat aşamasına gelene kadarki tüm detay bilgileri CoreTEX bize veriyor.

dscn3183


Yazılım kullanmak, firma içerisinde bir bürokrasi mi oluşturmuştur, yoksa iş akışını engelleyen, geç yapılmasını sağlayan bir unsur mudur?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Yazılım kullanmak işlerin zamanında yapılmasını, pratik ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlar. Hiçbir zaman geç yapılmasını sağlayan bir unsur olmamıştır.
Geçmişe dönüp bakmak istediğimizde tek tuş ile zorlanmadan karşılaştırmalarımızı yapabiliyoruz.

CoreTEX kullanmaya başladıktan sonra öncesi ve sonrasında firmanızda işin işleyişi açısından ne gibi değişiklikler yaşadınız?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

CoreTEX’ten önce örneğin bir imalat aşamasında modele ait bir bilgi için o işi yapan kişiyi gidip bulup sormamız gerekiyordu. CoreTEX ile bu iş külfeti ortadan kalktı. İmalatın gerçekleşme aşamalarındaki tüm bilgiler bir sistem altında ve biz bu bilgilere ulaşmak istediğimizde tek tuş ile ulaşabiliyoruz. Departman, departman kişilere bağlı kalmadan. İşlerin işleyişinde açık ara rahatlamalar olmuştur.
Maliyet Analiz Kitapçığı ile aylık ve dönemsel olarak maliyet karşılaştırmalarını yapıyoruz. Üretimdeki verimlilikleri anlık olarak tek tuş ile takip edebiliyoruz.

dscn3194

Modelhane departmanında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Kumaşın siparişinden, üretimin tamamlanmasına kadar her aşamada CoreTEX’ten faydalanıyoruz.
Ölçü Tablosunda modele ait ölçü bilgileri sisteme tanımlanıyor. Dikim talimatları oluşturularak numune üretimi tamamlanıyor. Kumaş geliş ve çıkış tarihlerini kolaylıkla takip edebiliyoruz.
Ölçü Tablosuna modelin bedenlerine ait ölçüler giriliyor. Yıkama öncesi ve yıkama sonrası ölçüler giriliyor, bu ölçülerin karşılaştırılması kolaylıkla yapılıyor.

dscn3197

Almış olduğunuz uygulama yazılımının firmanıza sağladığı faydalarla ilgili somut örnekler verebilir misiniz?

Muzaffer MUTLU – Firma Yetkilisi

Sağlamış olduğu faydaların başında kayıp ve kaçakların önüne geçilmesi var. Bence bu bir şirket için vazgeçilmez. Gerçekleşen Bütçe Maliyeti ile ne kadar kâr yapılmış, ne kadar zarar yapılmış tüm bunların bilgisine ulaşılmaktadır. Ne kadar yatırım yapacağını Bütçe Gerçekleşen Maliyet Listesi üzerinden görülebilmektedir.