basari öyküleri

Akkuş Moda

AKKUŞ MODA

...

Firma sahibi Vahap AKKUŞ ile Akkuş Moda’nın 2015 yılında başlayan CoreTEX yolculuğunu ve ihracat yaparken, CoreTEX’in firmaya sağlamış olduğu desteği değerlendirdik.

Firmanız hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Akkuş Moda, Akkuş Grup bünyesinde 2014 yılında kuruldu. 2016 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yapmış olduğu sıralamada, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasına girdik.

Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) düzenlemelerine göre BSCI (Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi) belgesine sahibiz, ki bu belge yasal uyum, çalışma saatleri, iş tazminatları, çocuk işçiliği önlenmesi, zorla istihdamın önlenmesi, sendika özgürlüğü, ayrımcılığın önüne geçme, işçi sağlığı ve güvenliği, yönetim standartları, çevre güvenlik politikası gibi uygunlukların denetlenmesi standartlarını kapsamaktadır. Bunun yanı sıra etik tedarik halkasında bilgi paylaşımı için en büyük ve en önemli ortak platform olan Sedex belgesine sahibiz.

Yapmış olduğumuz üretimler genel olarak Avrupa pazarına hitap etmektedir. Denim görünümlü örme kumaştan bayan, erkek ve çocuk giyiminde üretimlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluşmuştur?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Tekstil sektöründe iyi bir yönetim sistemine sahip olmak için üretim yazılımı şarttır. Hengâmenin fazla olduğu hazır giyimde, kara defter hesabı işleri yürütmek ve takibini yapmak bir hayli vakit almakta, hatalara yol açmakta ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu durumu bizzat yaşayıp sonunda iflas bayrağını çeken birçok yönetici tanıma fırsatım oldu. Bizler Akkuş Moda olarak kuruluşumuzdan itibaren işlerimizi sistemli bir şekilde yürütmek istedik.

Üretimin tüm aşamalarının, maliyet çalışmalarının, numune ve sipariş modellerine ait bilgilerin tek bir sistem altında olmasını istedik. Nerede olduğumuzu görmek istediğimizde inceleyebileceğimiz sonuç raporları olması gerekli. Bir ERP yazılımı ile hem istikrarlı bir şekilde yürüyüp, hem de üretimlerimizi her gün biraz daha artırarak güçleneceğimizi biliyorduk. Durum böyle olunca iyi bir yazılım gerekliliği daha işe başlamadan işin içerisine bir ihtiyaç olarak girdi.

GURU ve CoreTEX ile nasıl tanıştınız?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Sektörde yaptığımız araştırma sonucunda, piyasada var olan üretici firmaların hangi sistemleri kullandıklarını öğrendik ve referansları aracılığıyla GURU ile tanıştık. Karşılıklı görüşmelerimiz sonucunda, ekip olarak birbirimizden pozitif enerji aldık ve planlı bir çalışma neticesinde sisteme güzel ve hızlı bir geçiş yaptık.

...

Yazılım seçerken öncelikleriniz nelerdi?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

30 yıldır işlemekte olan bir başka firmamızda farklı bir yazılım kullanmaktayız. Kullanılan yazılım zor ve karmaşık olduğu zaman, hem çalışanları sisteme adapte etmek, hem de biz yöneticiler açısından gerekli raporları eksiksiz ve detaylı almak zorlaşıyor. Bir firma olarak kullandığınız sistemin verimli olabilmesi için hem çalışanlar hem de yöneticiler açısından karmaşık olmayan ve kolay rapor alınabilir bir yapıya sahip olması gerektiğini düşünüyorum. CoreTEX’i, öğrenmesi kolay ve şeffaf bir yazılım olduğu için tercih ettik.

Siz CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

CoreTEX biz firma sahiplerini koruyan, yönetme kolaylığı sağlayan bir yazılım. Bir ürünün siparişinden mamul olarak çıkışına kadar tüm üretim işçiliklerinin takibini yapabiliyorum. Sipariş, Stok, Ciro takibi konularında CoreTEX’in bize sağlamış olduğu faydalar sayılamayacak kadar çok. CoreTEX ile firma içerisinde genel denetimi sağlayabiliyorum. Üretimdeki verimliliği sistem üzerinden alınan raporlar ile aylık karşılaştırmalarımı yapabiliyorum. Genel olarak, sonuç raporları benim içimi büyük ölçüde rahatlatıyor. Sene sonu, ay sonunda istatistik değerler ile maliyet çalışmalarının karşılaştırmaları yapılabiliyor. Çünkü bir yetkili, verimlilikte nerede olduğunu görmek ister. Nerelerde açık olduğunu bir sistem olmadan görmek imkânsız gibi bir şey. CoreTEX’i bizi koruyan bir ABS sistemi olarak düşüyorum.

“Ay var günü besler, gün var ayı besler” diye bir söz vardır. Bazen günde 100 bin adet üretim yaparsın, gün gelir ayda 100 bin adet üretim yaparsın. Durum böyle olunca, illaki bir ERP sistem gerekiyor, çünkü kayıpların, kaçakların, verimsizliğin önüne sistem olmadan manuel olarak geçilmesi imkânsızdır.

...

Fason takiplerini ve işçilikleri CoreTEX ile nasıl takip ediyorsunuz?

Bülent ONUŞ – Model Makineci

Bende ve diğer sorumlu arkadaşımda, tablet bilgisayar için giriş kodumuz var. Bu kod ile giriş yapıp, CoreTEX üzerinde modele ait model numarasını tablette ilgili kısma girerek operasyonun başlangıcını yapabiliyoruz. İşlem tamamlandığında ise, bitir tuşuna basarak cihaz üzerine kayıt işlemi gerçekleştiriyoruz. Tablet bilgisayarlara, başlangıç saati ve tarihi,aynı şekilde bitiş saati ve tarihi şeklinde kayıtlar tutuluyor.

Tablet bilgisayar ile yapılan takipte modelin iliğinden, düğmesinden, protezinden tutun her aşamasında nerede olduğumuz herkese açık bir şekilde görüntüleyebiliyoruz. Tüm bilgilerin tek bir sistem altında olması hem işleyişi hızlandırmakta, hem de kişiler arasında iletişim kurmadan işlerin yürütebilmesini sağlamaktadır.

...

Modelhane departmanlarında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?

Ebru CEYLAN – Modelist

Bu departmanda modelin kesimi, dikimi, ütü paketi, modele ait tüm operasyon işlemleri yapılmaktadır. Modele ait tüm operasyon işlemlerinde CoreTEX kullanılmaktadır.

Modelhane departmanında siparişin alınmasından sonra üretime ait teknik bilgiler CoreTEX’e girilerek, dikime sevk işlemi gerçekleşiyor.

Sipariş alındığı zaman ilk olarak CoreTEX’te Model kartından başlıyoruz. Modele ait order açıp, kesim talimatları oluşturuluyor. Modele ait teknik föy hazırlanıp sonrasında ölçü talimatları verilerek dikime çıkışı yapılıyor.

...

Tablet kullanılmadan önce modelhanedeki iş süreçlerinizi nasıl takip ediyordunuz?

Bülent ONUŞ – Model Makineci

Bu sektörde ne yazık ki geride kalma gibi bir şansınız olmuyor. Tablet bilgisayar kullanmadan önce üretim aşamasındaki kayıtlar A4 kâğıda elle tutuluyordu.

Tablolarımız oluyordu, orada başlangıç bitiş saati ve tarihi belirterek el yazısı ile kayıt altında tutuyorduk.

Bazen bu durum tabi ki işin işleyişi için bir dezavantaj oluyordu, daha çok uğraşıyorduk, unuttuğumuz zamanlar oluyordu, çok vakit kaybediyorduk. Bu tutulan evraklarda %100 doğruluk hiçbir zaman söz konusu olmuyordu, çünkü araya başka işler girdiğinde aksaklıklar atlamalar yaşanıyordu.

Şimdi kullanmış olduğumuz tablet, işimizi daha pratikleştiriyor. Verileri elle tutmak yerine, sistem üzerinden otomatik olarak tutuyoruz. Araya bir aracı koymadan bütün işlemi kendiniz halledebiliyorsunuz. Tablet bilgisayarlar, üretim programına entegre olduğu için, ikinci bir iş yapılmasına gerek kalmıyor.

Tablet üzerinde kayıt gerçekleşince, ilgili departmanlar üretim aşamasındaki bilgiye istediği zaman ulaşabiliyor. Otomatik bildirim sistemi sayesinde, firma sahipleri de istedikleri bilgiye istedikleri anda ulaşıp, işleyişi takip edebiliyor.

...

Üretimdeki maliyet çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Açık konuşmak gerekirse, maliyet çalışmaları içinde bulunduğumuz duruma göre farklı boyutlarda değişiklikler gösteriyor.

Showroomda bulunan modellerimizde barkod sistemi mevcut. Bu barkodları okuttuğumuzda, modele ait tüm bilgiler sistem üzerinden görebiliyoruz. Nedir bu bilgiler derseniz, model yapımında kullanılan kumaş, iplik, aksesuar bunların gerçekleşmesindeki maliyetler, tamamı bir depoda kayıtlı tutulmakta. Geçmiş sezona ait model bilgilerine, işlem maliyetlerine bakmak isteğimizde, kolaylıkla CoreTEX üzerinden ulaşabilmekteyiz.

Genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Üretimimiz sürekli artıyor, iki bin adetle üretime başladık ki bu ihracatımızı bir yıl içinde gerçekleştirdik. Almış olduğumuz bir markanın siparişlerinde üst grubu biz üretiyoruz, alt grubu diğer firmamız yapıyor, bu şekilde yardımlaşarak üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Benim ana felsefem hep sistemden yana olmuştur. İnsanlarla uğraşmaya başlayınca sistemleri adapte ediyoruz. Sistem bir insanı kabul ediyorsa devamlılık söz konusu, eğer ki etmiyorsa zaten o kişiyle çalışmamız mümkün değil. Çünkü çalışanlar genellikle denetlenmekten hoşlanmıyor. Tekstil sektörü çok karışık bir sektör, üretimin her aşamasında adetlerle oynama vs. durumlar illaki oluyor. Ben dışarıda olduğum zaman bile mail ile tüm veriler ilk olarak bana geliyor. Böylelikle tüm üretim aşamaları kontrolüm, takibim altında olmuş oluyor. Otokontrol sistemi çok önemli. Avrupa’nın önde gelen markaları ile çalışıyoruz. Biz istemesek bile zaten bizi ERP bir sistem kullanmaya yöneltiyor.

Şimdi hata ve kaçakların önüne CoreTEX Üretim ve Yönetim Sistemi Yazılımı ile geçiyoruz.

Guru’ya vermiş olduğu destek ve iş ortaklığı için teşekkür ederim.