Akkuş Moda

Posted on Posted in basari öyküleri

AKKUŞ MODA

DSCN3724

Akkuş Moda’nın 2015 yılında başlayan CoreTEX yolculuğunu, kısa sürede gerçekleştirmiş oldukları ihracatlarında CoreTEX’in sağlamış olduğu desteği Firma Sahibi Vahap AKKUŞ ile değerlendirdik.

Firmanız hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Akkuş Grup bünyesinde Akkuş Moda olarak 2014 yılında kurulmuştur. 2016 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisinin yapmış olduğu sıralamada Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firmaları arasına girmeyi başarmıştır.

Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) düzenlemelerine göre BSCI (Ticari Sosyal Uyumluluk Girişimi) standartları; Yasal uyum, çalışma saatleri, iş tazminatları, çocuk işçiliği önlenmesi, zorla istihdamın önlenmesi, sendika özgürlüğü, ayrımcılığın önüne geçme, işçi sağlığı ve güvenliği, yönetim standartları, çevre güvenlik politikası gibi uygunlukların denetlenmesi sonucu alınan BSCI belgesi ve Etik tedarik halkasında bilgi paylaşımı için en büyük ve en önemli ortak bir platform olan Sedex belgelerine sahiptir. Yapmış olduğu üretimler genel olarak Avrupa pazarına hitap etmektedir. Denim görünümlü örme kumaştan bayan, erkek ve çocuk giyiminde üretimlerini gerçekleştirmektedir.

Firmanızın yazılım alma ihtiyacı nasıl oluşmuştur?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Tekstil sektöründe iyi bir yönetim sistemini hakim kılmak için üretim yazılımı şarttır. Hengamenin fazla olduğu konfeksiyonlarda kara defter hesabı işleri yürütmek, takipleri yapmak bir hayli vakit almakta, hatalara yol açmakta ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Bu durumu bizzat yaşayıp sonunda iflas bayrağını çeken çok yönetici tanıma fırsatım oldu. Bizler Akkuş Moda olarak buranın ilk kuruluşundan itibaren işin içine sistemli bir şekilde girmek istedik.
Üretimin tüm aşamalarının, maliyet çalışmalarının, numune ve sipariş modellerine ait bilgilerin tüm hepsinin tek bir sistem altında olmasını istedik. Nerede olduğumuzu görmek istediğimizde inceleyebileceğimiz sonuç raporları olması gerekli. ERP bir yazılım ile hem  istikrarlı bir şekilde yürüyüp, hem de üretimlerimizi her gün biraz daha artırarak güçleneceğimizi biliyorduk. Durum böyle olunca yazılım ihtiyacı daha işe başlamadan işin içerisine bir ihtiyaç olarak girdi.

GURU ve CoreTEX ile nasıl tanıştınız?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Sektörel bir araştırma sonunda piyasada var olan rakip firmaların hangi sistemi kullandıklarını araştırdık. Referanslar aracılığıyla GURU ile tanıştık. Karşılıklı görüşmelerimiz sonucunda ekip olarak birbirimizden pozitif bir enerji aldık. Görüşmelerimiz bir süre sürdü çünkü Akkuş Moda daha yeni kurulum aşamasındaydı. Her şeyi planlı bir şekilde yürütüp ondan sonra sisteme güzel ve hızlı bir şekilde geçiş yaptık.

DSCN3690

Yazılım seçerken kriterleriniz nelerdi?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

30 yıldır işlemekte olan başka bir firmamızda farklı bir yazılım kullanılıyor. O yazılımda çok karmaşık bir yapı mevcut işleri daha da zorlaştırıyor. Biz Akkuş Moda’yı açtığımızda daha kullanılabilir bir yazılım olması için araştırmalarımıza başladık.
Karmaşık yapıda bir yazılım ile kullanıcıların adaptasyonunu sağlamak çok zordur. Bu sebepten tercihimiz kullanımı kolay  ve işlevsel bir yazılımdan yana olmuştur.
Hem biz yöneticilerin hem de çalışanlarımız açısından kullanılabilir şeffaf bir yazılım olduğu için tercih sebebimiz olmuştur.
Siz CoreTEX’ten nasıl faydalanıyorsunuz?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

CoreTEX biz firma sahiplerini koruyan yönetime destekli bir yazılımdır. Bir ürünün siparişinden mamul olarak çıkışına kadar tüm üretim işçiliklerinin takibini yapabiliyorum. Sipariş, Stok, Ciro takibi konularında CoreTEX’in bize sağlamış olduğu faydalar sayılamayacak kadar çoktur. CoreTEX ile firma içerisinde genel denetimi sağlayabiliyorum. Üretimdeki verimliliği sistem üzerinden alınan raporlar ile aylık karşılaştırmalarımı yapıyorum. Genel olarak sonuç raporları benim içimi büyük ölçüde rahatlatıyor. Sene sonu, ay sonunda istatistik değerler ile maliyet çalışmalarının karşılaştırmaları yapılabilmektedir. Çünkü bir yetkili verimlilikte nerede olduğunu görmek ister. Nelerden açık verdiğini bir sistem olmadan görmesi imkansız gibi bir şey. ABS sistemi olarak düşüyorum CoreTEX bizi koruyor.
Ay var günü besler, gün var ayı besler diye bir söz vardır. Bir gün 100 bin adet üretim çıkarsın gün gelir 1 ayda 100 bin adet üretim çıkarsın. Durum böyle olunca illaki bunun içinden ERP bir sistem ile çıkılabilmektedir. Çünkü kayıpların, kaçakların, verimsizliğin önüne sistem olmadan manüel olarak geçilmesi imkansızdır.

DSCN3688

Fason takiplerini ve işçilikleri CoreTEX ile nasıl takip ediyorsunuz?
Bülent ONUŞ – Model Makinacı

Benim ve diğer sorumlu arkadaşın tablet cihazına giriş kodu var bu kod ile giriş yapıp CoreTEX üzerinde modele ait model numarasını tablette ilgili kısma girerek operasyonun başlangıcını başlat yapıyorum. İşlem tamamlandığında bitir tuşuna basarak cihaz üzerine kayıt işlemi gerçekleştiriliyor. Başlangıç saati ve tarihi ve aynı şekilde bitiş saati ve tarihi şeklinde tablet cihazına bunların kayıtları tutulmaktadır.

Tablet cihazı ile yapılan takipte modelin iliğinden, düğmesinden, protezinden tutun her aşamasında nerede olduğumuz herkese açık bir şekilde görüntülenebilmektedir. Tüm bilgilerin tek sistem altında olması hem işleyişi hızlandırmakta, hem de kişiler arasında bir iletişim kurmadan işleri yürütebilmesini sağlamaktadır.

 DSCN3681

Modelhane departmanlarında hangi aşamalarda CoreTEX kullanılıyor?
Ebru CEYLAN – Modelist

Bu departmanda modelin kesimi, dikimi, ütü paketi, modele ait tüm operasyon işlemleri yapılmaktadır. Modele ait tüm operasyon işlemlerinde CoreTEX kullanılmaktadır.

Modelhane departmanında siparişin alınmasından sonra üretime ait teknik bilgiler CoreTEX’e girilerek dikime sevk işlemi gerçekleşiyor.
Sipariş alındığı zaman ilk olarak CoreTEX’te Model kartından başlıyoruz. Modele ait order açıp, kesim talimatları oluşturuluyor. Modele ait  teknik föy hazırlanıp sonrasında  ölçü talimatları verilerek dikime çıkışı yapılıyor.

DSCN3674

Tablet kullanılmadan önce Model hanedeki iş süreçlerinizi nasıl takip ediyordunuz?
Bülent ONUŞ – Model Makinacı

Bu sektörde ne yazık ki geride kalma gibi bir şansınız olmuyor. Öncesinde tablet cihazı kullanmadan önce üretim aşamasındaki kayıtlar A4 kağıda elle tutuluyordu.
Tablolarımız oluyordu orada başlangıç bitiş saati ve tarihi olarak elimizle yazarak kayıt altında tutuyorduk.
Bazen bu durum tabi ki işin işleyişi için bir dezavantaj oluyordu daha çok uğraşıyorduk, unuttuğumuz zamanlar oluyordu, çok vakit kaybediyorduk. Bu tutulan evraklarda %100 doğruluk hiçbir zaman söz konusu olmuyordu. Araya başka işler girdiğinde aksaklıklar atlamalar yaşanıyordu çünkü.
Şimdi kullanmış olduğumuz tablet işimizi daha pratikleştiriyor. Kalemle verileri elle tutmak yerine, sistem üzerinden otomatik olarak yapılmaktadır. Araya bir aracı koymadan bütün işlemi kendiniz halledebiliyorsunuz. Tablet cihazı üretim programına entegre olduğu için ikinci bir iş yapılmasına gerek kalmıyor.
Tablet üzerinde kayıt gerçekleşince otomatikman ilgili departmanlarda üretim aşamasında ki bilgiye istediği zaman ulaşabiliyor. Otomatik bildirim sistemi sayesinde firma sahiplerine de bilgilere ulaşıyor, işleyişi takip edebiliyor.

DSCN3719

Üretimdeki maliyet çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Açık konuşmak gerekirse maliyet çalışmaları çok ayrı bir boyutta. İçinde olduğumuz durumlara göre değişiklikler gösteriyor.
Showroom da bulunan modellerimizde barkod sistemi mevcut. Bu barkodu okuttuğumuzda modele ait tüm bilgiler sistem üzerinde kayıt altında olduğu için ulaşmak istediğimiz zaman görmemiz mümkün. Nedir bu bilgiler işte model yapımında kullanılan kumaş, iplik, aksesuar bunların gerçekleşmesindeki maliyetleri hepsi bir depoda kayıtlı tutulmakta. Bundan geçmiş sezona ait model bilgilerine işlem maliyetlerine dönüp bakmak isteğimizde kolaylıkla CoreTEX ile ulaşabilmekteyiz.

 

Genel bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Vahap AKKUŞ – Firma Sahibi

Üretimlerimizde sürekli bir artış mevcut. Biz 2 bin adetle üretime başladık ki bu ihracatımızı 1 yıl içinde gerçekleştirdik. Almış olduğumuz bir markanın siparişlerinde üst grubu biz üretiyoruz, alt grubu diğer firmamız yapıyor bu şekilde yardımlaşarak üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Benim ana felsefem hep sistemden yana olmuştur. İnsanlarla uğraşmaya başlayınca sistemleri adapte ediyoruz. Sistem bir insanı kabul ediyorsa devamlılık söz konusu, eğer ki etmiyorsa zaten o kişiyle çalışmamız mümkün değil. Çünkü çalışanlar genellikle denetlenmekten hoşlanmıyor. Tekstil sektörü çok karışık bir sektör üretimde her kolda adetlerle oynama vs. durumlar illaki oluyor. Ben dışarıda olduğum zaman bile mail ile tüm veriler ilk olarak bana geliyor. Böylelikle tüm üretim aşamaları kontrolüm, takibim altında olmuş oluyor. Otokontrol sistemi çok önemli. Avrupa’nın önde gelen markaları ile çalışıyoruz. Biz istemesek bile zaten bizi ERP bir sistem kullanmaya yöneltiyor.

Şimdi hata ve kaçakların önüne CoreTEX Üretim ve Yönetim Sistemi Yazılımı ile geçiyoruz.

Guru’ya vermiş olduğu destek ve iş ortaklığı için teşekkür ederim.